Masz worki pod oczami? Przyczyny mogą być poważne
Opublikowany przez:
monika.g
2019-03-05 14:12:59
Autor zdjęcia/źródło:
worki pod oczami przyczyny @ pixabay.com
Wszyscy patrząc na Ciebie myślą, że masz za sobą nieprzespaną noc, a tymczasem worki pod oczami nie znikają nawet po regularnym odpoczynku? Opuchnięte powieki mogą świadczyć nie tylko o zmęczeniu, ale też o dużo poważniejszych schorzeniach. Zobacz jak sobie z nimi radzić za pomocą domowych sposobów.
Powodem pojawiania się worków pod oczami jest zastój limfy w organizmie. Z wielu przyczyn nie krąży ona swobodnie lecz tworzy zastoje w tkankach podskórnych co prowadzi do pojawiania się opuchlizny. Nie wygląda to zbyt estetycznie, a w dodatku dodaje lat i sprawia, że twarz wygląda na smutną, a przyczyny mogą być naprawdę błahe i łatwe do wyeliminowania. Nie zawsze jednak tak jest, bo na pojawienie się worków pod oczami mogą mieć wpływ geny lub poważne choroby np. nerek, serca czy tarczycy. Zobacz jak rozpoznać przyczynę pojawiania się worków pod oczami i zniwelować ich widoczność domowymi sposobami.
Worki pod oczami – przyczyny
Główne przyczyny powstawania worków pod oczami to:
- przemęczenie – zbyt późne kładzenie się spać, niewysypianie się, długość snu poniżej 7 godzin na dobę, nieregularne pory snu.
- złe nawyki – alkohol, papierosy, nadmiar słońca lub solarium, zła dieta ze zbyt dużą ilością soli i kawy, a także stres powodują odwodnienie, co jest przyczyną zatrzymywania wody w tkankach i powoduje powstawanie opuchlizny.
- siedzący tryb życia – zbyt mało ruchu spowalnia metabolizm i wpływa na tworzenie się zastojów limfy, która gromadzi się w tkance podskórnej.
- alergie – szczególnie wziewne, które są przyczyną łzawienia i pieczenia spojówek oraz obrzęku powiek.
- poważne schorzenia – choroby nerek, serca, układu krążenia, tarczycy, które powodują zatrzymywanie się wody w organizmie.
Worki pod oczami – domowe sposoby
- zadbaj o prawidłowy tryb życia – wysypiaj się, unikaj alkoholu i używek, zmień dietę na bogatą w owoce i warzywa, wyrzuć z niej słone przekąski, ogranicz picie kawy, stosuj kremy z filtrem UV.
- dbaj o skórę wokół oczu kosmetykami – stosuj preparaty zawierające witaminę C i K oraz wyciągi roślinne z bławatka, babki lancetowatej, świetlika i kasztanowca, które działają ściągająco, antybakteryjnie, dzięki usprawnieniu krążenia redukują opuchliznę i tym samym worki pod oczami.
- stosuj masaże – delikatne uciskanie powiek opuszkami palców od kącika oka wzdłuż górnej kości oczodołu w kierunku skroni, a następnie dolną częścią oczodołu w kierunku wewnętrznego kącika oka usprawnia przepływ limfy w tkankach podskórnych, odblokowuje zastoje i dzięki temu zmniejsza opuchliznę. W ten sposób masaż możesz wykonać również małą metalową łyżeczką schłodzoną w lodówce lub specjalnym kamiennym masażerem.
- okłady z herbaty – zaparz zieloną lub czarną herbatę lub rumianek i jeszcze ciepłe, ale trochę przestudzone torebki połóż na powiekach, uważaj, aby nie były zbyt ciepłe. Trzymaj 15-20 minut, aby odświeżyć zmęczone oczy i zniwelować opuchliznę. Uważaj tylko na rumianek, bo może rozjaśniać rzęsy.
- okłady z ogórka lub ziemniaka – świeże plasterki ogórka położone na powieki odświeżają i rozjaśniają skórę wokół oczu. Plasterki ziemniaka natomiast połóż tylko na dolną powiekę, zawarty w nich zmniejsza opuchliznę.
- zimne okłady – przydadzą się do nich specjalne żelowe okulary, które schładza się w lodówce. Jeśli ich nie posiadasz to równie dobrze sprawdzą się waciki nasączone zimną wodą lub dodatkowo schłodzone w lodówce. Taki zimny okład zwęzi naczynia krwionośne i usprawni krążenie co zniweluje opuchnięcia.
Worki pod oczami przyczyny przeważnie mają błahe. Najczęściej wystarczy zmodyfikować swoją dietę, zadbać o prawidłowy tryb życia i odpowiedni wypoczynek, aby skutecznie wyeliminować ten problem. Jednak nie zawsze jest tak łatwo, szczególnie gdy przyczyna jest genetyczna, wtedy zadbaj o swoje oczy za pomocą domowych sposobów oraz makijażu. Jeśli jednak mimo odpowiedniej pielęgnacji i dbania o zdrowy tryb życia nadal masz problem z workami pod oczami, a do tego opuchlizna pojawia się również w innych częściach ciała, np. na nogach czy rękach lub masz problem z pękaniem naczynek i często pojawiają się u Ciebie siniaki udaj się do lekarza. Przyczyną takich objawów mogą być problemy z krążeniem i krzepliwością krwi lub nieprawidłowa praca nerek, których nie można bagatelizować.
ZOBACZ TAKŻE:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Najnowsze komentarze
-
koperek
2022.07.19 15:48
wpisalam w google i znajduje mi go na sklepie verdelab. nie znam ale widze ze jest kod znizkowy verde10fb to moze wyprobuj. a noz ci obnizy cene.
-
monaster
2022.07.13 23:25
Wiadomo gdzie mozna jeszcze ten garisell eye dostac? Robie reszte rzeczy tez ale ciezko znalezc mi dobry krem co mnie nie szczypie w oczy..
-
GoldenFish
2022.01.10 15:37
Z tego co widzę, to na ceneo ma 4,9 z 17 osób, które w większości są zweryfikowane kupnem...
Na lupce kosmetycznej sprawdziłam INCI i średnia 5.0. WOW.